השביל שלנו

"כדי שהילד ישמר את תחושת הפליאה המולדת שלו בלא עזרתן של פיות כלשהן, הוא זקוק לליווי של מבוגר אחד לפחות שיוכל לחלוק עמו את התחושות, לגלות עמו מחדש את השמחה, את ההתרגשות ואת המסתורין שבעולם שבו אנו חיים." (רייצ'ל קרסון)

"השביל שלנו" היא תוכנית ששמה במרכזה את הלמידה החוץ גנית ומבקשת לחשוף את הילדים בצורה מונחית ורב שלבית להיכרות עם סביבתם הקרובה. התוכנית מאפשרת לילדים לחקור, להתנסות, להסתקרן, להבחין בפרטים ולגלות פליאה והערכה לסביבה. התכנית חושפת את הדרך בה כל אחד מאיתנו משפיע על הסביבה וכן מגלה שפע של הזדמנויות ללקיחת אחריות ועשייה חיובית למען הסביבה.

כל גן המשתתף בתוכנית יבחר מסלול סיור קצר, "השביל שלנו", מחוץ לגן. הסיורים בשביל מפתחים את הסקרנות הטבעית של הילדים מסביבתם הקרובה, מאפשרים להם לחוות פליאה מהטבע ומטפחים את הקשר שלהם לעולם הטבע והסביבה. בסיום התוכנית נבצע פרויקט ששואף לערב את הקהילה, המהווה גם היא רובד חשוב בסביבתנו, במטרה להכיר, להתחבר ולשתף פעולה על בסיס חיובי וערכי.

במסגרת התוכנית "השביל שלנו" נכיר בעובדה כי כל מקום הוא קסום ושופע הזדמנויות לחוויה סביבתית. מתוך כך, תצא הגננת, מובילת התוכנית, אל סביבת הגן הקרובה ותאתר שביל לאימוץ בסביבת הגן. במהלך הסיור המקדים שתערוך הגננת בשביל הנבחר, תערוך היכרות ראשונית עם השביל ומיפוי שיהווה את הבסיס הרעיוני והתכני לתכנית. מצוידת בנקודות ראשוניות להתייחסות ושביל ייעודי לקיום התכנית, תעביר מובילת התכנית 7 מערכי לימוד פנים וחוץ גניים שיהוו בסיס משמעותי ליצירת קשר רגשי לסביבת הגן ולימוד על סביבת השביל. תוך העצמת הקשר בין הילדים המטיילים בשביל לבין סביבתם הטבעית, יפתחו המשתתפים כישורי חיים הכרחיים למאה ה-21 כמו גמישות, קליטה רחבה ומיפוי, הכלת השונה, גישה אמפאטית לאחר, ביקורת עצמית וקהילתית, תחושת שותפות ומסוגלות, יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסא ועוד.

  • חינוך סביבתי לגיל הרך – תוכנית חינוכית לגני הילדים
  • למידה חוץ גנית, היכרות עם הסביבה הקרובה, פליאה, סקרנות ואקטיביזם
  • קבלת חוברת הדרכה "השביל שלנו" משולבת עם נושאי ליבה – הכוללת 7 מערכי לימוד תוך וחוץ גניים
  • מפגשי הנחייה משותפים לגננות ושעות ליווי לכל גננת
  • מותאם להפעלה על ידי סגל הוראה מקומי

לעוד תוכניות:

דילוג לתוכן